Molo w Sopocie


Molo w Sopocie to główna wizytówka miasta. Któż bowiem nie zna sopockiego mola – najdłuższego drewnianego pomostu w Europie. Pierwszy pomost w miejscu dzisiejszego mola został zbudowany w 1827 przez Jerzego Haffnera – lekarza wojsk napoleońskich. Pomost miał 31,5m i pełnił jedynie funkcję przystani dla łodzi. Pomost został kilka razy rozbudowany, i wydłużany. Dopiero w 1928 pomost przekształcił się w turystyczną atrakcję – najdłuższe drewniane molo w Europie. Molo uzyskało w części spacerowej 511,5m, w tym 458m wchodziło w głąb Zatoki Gdańskiej. Była to największa przebudowa w historii, molo w takiej formie możemy podziwiać do tej pory.

Molo składa się z dwóch części, drewnianej – sięgającej w głąb morza oraz kuracyjnej – lądowej, stanowiącej plac o pow. 20 tys. mkw . Wstęp na plac kuracyjny jest bezpłatny przez cały rok (wyjątkiem jest zamknięcie tej części podczas większych imprez organizowanych w tym miejscu). Na Skwerze Kuracyjnym znajduję się zabytkowa fontanna oraz latarnia morska. Zimą w tym miejscu jest rozkładane lodowisko. Wstęp na drewnianą część mola jest płatny w okresie letnim.

W lipcu 2011r. przy molo w Sopocie została oficjalnie otworzona przystań jachtowa wraz z infrastrukturą. W ramach inwestycji wybudowano bosmanat, obsługujący nową marinę, zaplecze sanitarne dla żeglarzy oraz obiekty gastronomiczne.
Dobudowana sezonowa przystań żeglarska, pomieści ponad 100 jachtów. Ze względu na charakter sezonowy nie ma możliwości zaopatrzenia się w paliwo. Nowa inwestycja ma zabezpieczać molo przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, podczas których nie rzadko dochodziło do uszkodzeń bocznych ostróg mola.

Bilety wstępu na molo w okresie biletowania (od  27 kwietnia do 29 września) do nabycia są w kasie obok mola.

Ceny biletów w sezonie 2019:

– normalny: 8 zł
– ulgowy: 4 zł

Ulgi uzyskują dzieci, uczniowie, studenci, inwalidzi I grupy.